• aktualności

Światowy Dzień Tolerancji - 16.11

Tolerancja to jedna z wartości, która w obecnych czasach jest tak samo cenna co też potrzebna.

Dlatego od kilkudziesięciu już lat 16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Tolerancji.

Święto stworzone po to, by zwrócić uwagę większej liczby ludzi na problem nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu.

Nawiązując do tematyki Dnia Dziecka przypominam o Waszych prawach zawartych w Konwencji Praw Dziecka, proszę kliknąć na link i poczytać.

plakat_konwencja_o_prawach_dziecka_(1).pdf

15 maja – Międzynarodowy Dzień Rodziny

Dzisiaj więcej czasu niż kiedykolwiek spędzamy z naszymi bliskimi, niektórzy mają już może trochę dość, inni tęsknią, bo nie mogą się spotkać, ale Międzynarodowy Dzień Rodzin jest wspaniałą okazją do przypomnienia, jak ważna jest rodzina, do podziękowania za obecność.

Dzisiejsze trudne okoliczności nie pozwalają świętować tak, jak byśmy sobie tego życzyli, ale mimo to spróbujmy cieszyć się obchodami Międzynarodowego Dnia Rodzin z zachowaniem zasad bezpieczeństwa! smiley

UWAGA!!!

CAŁA PRAWDA O NAPOJACH ENERGETYCZNYCH

sklad_napojow_energetycznych(1).pdf

30 kwietnia: DZIEŃ BEZ BICIA...

Obecnie ruszył projekt „Szkoła z TVP”, w ramach, którego od poniedziałku do piątku są emitowane lekcje na ogólnopolskich antenach Telewizji Polskiej.

„Szkoła z TVP” jest dostępna na czterech kanałach: TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP3. Pasmo to skierowane jest do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Lekcje realizowane są zgodnie z obowiązującą podstawą programową i wytycznymi MEN. Zajęcia mają angażować wszystkich uczniów, tych najmłodszych oraz tych, którzy przygotowują się do egzaminu ośmioklasisty.

„Szkoła z TVP” jest dostępna w kanałach TVP od poniedziałku do piątku, w dwóch blokach programowych: porannym - rozpoczynającym się zawsze od godz. 8:00 i powtórzeniowym - od godz. 12:30. Dodatkowo wszystkie wyemitowane na antenie lekcje będą dostępne navod.tvp.pl szkolaztvp w specjalnie przygotowanych serwisach, dedykowanych każdej klasie oraz na stronie .

Chcąc wziąć udział w zajęciach zorganizowanych w „Szkole z TVP” wystarczy wybrać odpowiednią antenę Telewizji Polskiej, na której prowadzone są lekcje dla konkretnej klasy, następnie wskazać godzinę emisji lekcji w danym dniu. Dzięki dwukrotnej emisji w ciągu dnia tej samej lekcji, zawsze na tej samej antenie, dziecko może w łatwy i przystępny sposób wybrać i zapamiętać swoją klasę.

Wszystkie cztery kanały Telewizji Polskiej, na których emitowana jest „Szkoła z TVP” są dostępne dla każdego, za darmo. Aby mieć gwarancję pełnej dostępności kanałów, uruchomiona została dodatkowa emisja programu TVP Rozrywka na cyfrowym multipleksie trzecim (MUX3), naziemnej telewizji cyfrowej.

TVP ABC uruchomiła nowy kanał edukacyjny online.

Poza specjalnymi pasmami TVP ABC i TVP Kultura zostały uruchomione również audycje w serwisie VOD.TVP.PLOd 19 marca br. TVP we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiła wirtualny kanał edukacyjny. Od poniedziałku do piątku, na stronie vod.tvp.pl w godzinach 9:00-20:00 w sekcji

.
          „eSzkoła”Ponadto od 23 marca br. działa

uczniowie i nauczyciele mogą znaleźć wartościowe materiały dotyczące wybranego zagadnienia.
          „Domowe przedszkole” TVP ABC, które również można znaleźć na VOD.TVP.PL

To oferta dla najmłodszych dzieci i ich rodziców.

Rodziców przedszkolaków zachęcam również do korzystania z portali internetowych dla dzieci: eduzabawy.com miastodzieci.pl

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

jest obchodzony 2 kwietnia. Został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru. Przyjmuje się, że autyzm jest, obok m.in. chorób nowotworowych i cukrzycy, jednym z najpoważniejszych zdrowotnych zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku.

Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu i są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania oraz bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski, stąd pomysł globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko”.

Czym jest autyzm?

Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Cztery razy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Cechą charakterystyczną tego zaburzenia jest to, że do pewnego momentu nie daje żadnych istotnych objawów - wszystko wskazuje, iż dziecko rozwija się prawidłowo. Zmiana następuje najczęściej między 18. a 48. miesiącem życia.

Dziecko, u którego można podejrzewać autyzm ma zaburzony rozwój mowy, nie dąży do nawiązywania relacji społecznych, a wręcz izoluje się od nich oraz prezentuje sztywne i stereo-typowe wzorce zachowań.

Według ostrożnych szacunków w Polsce na autyzm cierpi dziś ponad 30 tys. osób (w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. osób dorosłych), a zaburzenia ze spektrum ujawnią się u jednego na 80 urodzonych w tym roku dzieci. Prowadzone na świecie badania epidemiologiczne wskazują, że wciąż wzrasta odsetek dzieci z autyzmem. Z najnowszych badań wynika, że w krajach o zaawansowanym poziomie rozwoju cywilizacyjnego autyzm staje się najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u dzieci.