KONKURS PRZYRODNICZY
9 kwietnia 2015 r. w SP Nr 7 w Cieszynie odbył się międzyszkolny konkurs z przyrody. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów różnorodnością, bogactwem i pięknem świata przyrody. Konkurs organizowany był dla uczniów klas 4, 5, 6 szkół podstawowych. W kategorii klas 5 Sandra Sojka zdobyła 1 miejsce.
"NOWY POLSCE NAPISANO MAJ"
12 maja dwie uczennice klasy V – Sandra Sojka oraz Sonia Przepióra wzięły udział w IV Powiatowym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym pod hasłem „Nowy Polsce napisano maj”, którego tematyka nawiązywała do 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W zmaganiach uczestniczyło 38 zawodników z 19 szkół podstawowych powiatu cieszyńskiego. Sandra przygotowała wiersze: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Byłeś jak wielkie, stare drzewo…” oraz Zbigniewa Herberta pt. „Przesłanie Pana Cogito”, natomiast Sonia utwory: „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej, a także „Deszcz” Zbigniewa Herberta. Dziewczynki zaprezentowały się bardzo dobrze, a w nagrodę za wzięcie udziału w konkursie, otrzymały dyplomy i książki.

DZIEŃ KOBIET
Dnia 9 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji uczniowie klasy V przygotowali miłą niespodziankę wszystkim Paniom i Koleżankom. Dziewczynki ubrane w „kapelusze takie duże” pięknie zaśpiewały piosenkę pt. „Być kobietą”, a ich koledzy z klasy: Przemek Szkutek, Tomek Strządała, Filip Cielepa, Mateusz Foltyn i Patryk Cieślar wyrecytowali wierszyki. Program artystyczny wzbogacił występ Łukasza Pnioka, który – posługując się gwarą – zaprezentował wierszyk Wandy Mider pt. „Dzień kobiet”. Na koniec chłopcy wręczyli Paniom kwiatki i własnoręcznie przygotowane laurki. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie byli zachwyceni akademią.
Sandra Sojka

MIĘDZYNAROWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
„Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień ze względu na jego bogactwo, różnorodność i piękno. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka polskiego” – tak brzmiało hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Dnia 3 marca w szkole odbył się apel z okazji obchodów tego święta, w którym wystąpili uczniowie z klasy III i IV. W trakcie jego trwania, uczniowie wskazywali zwroty, których używają w codziennych sytuacjach, a które pochodzą z języka angielskiego, słuchali ciekawostek na temat języka polskiego oraz rymowanek, ułatwiających naukę naszego pięknego języka. Prowadzące apel wyjaśniły, kim był Mikołaj Rej, a wybrani uczniowie czytali tzw. „łamańce językowe”, znajdujące się na specjalnie przygotowanej na tę okazję gazetce.
"DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA"
24 lutego uczniowie klas I-III brali udział w szkolnej imprezie „Dzień Pluszowego Misia”. Obchody tego dnia rozpoczęliśmy od przywitania pana radnego Tomasz Byloka, który przyjechał do szkoły, aby przeczytać dzieciom fragment książki zatytułowanej „Miś Fantazy poznaje tajemnicę kryształu”. Z okazji „Dnia Pluszowego Misia”, dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione maskotki, które zaprezentowane zostały na auli. Tam dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat najpopularniejszych misiów, recytowały wierszyki oraz wzięły udział w licznych grach i zabawach przygotowanych przez ich starszych kolegów z kółka dziennikarsko-bibliotecznego. Na koniec uczniowie zostali poczęstowani przysmakiem każdego niedźwiadka – miodkiem i ciasteczkami.

"JEŻ SWÓJ ZWIERZ"
Dnia 5 marca bieżącego roku w naszej szkoły odbyły się warsztaty edukacyjne dla klas 4-6, dotyczące ochrony jeży. Zajęcia przeprowadziła pani z fundacji ekologicznej "ARKA", przygotowała ona prezentacje o tych zwierzętach. Opowiadała nam, jak bardzo zagrożone wyginięciem są jeże, z czego wiele uczniów nawet nie zdawało sobie sprawy! Dzieci chętnie zadawały organizatorce pytania i bardzo uważnie słuchały. Na koniec zajęć pani rozdała wszystkim naklejki i ulotki zawierające najważniejsze informacje o tym, jak zajmować się jeżami w danej porze roku. Znajdowały się tam również numery telefonów, z których należy korzystać podczas krytycznych sytuacji, w jakich znajduje się znaleziony przez nas poszkodowany jeż, oraz adresy stron internetowych, na których przeczytamy aktualności i ciekawostki o jeżach i chroniących je organizacjach.
OGÓLNOPOLSKI TELEFON ALARMOWY POGOTOWIA JEŻOWEGO: 505 140 960
STRONA INTERNETOWA KAMPANII "JEŻ SWÓJ ZWIERZ": www.jeze.infoSTRONA
„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”
Wspólne czytanie nie tylko wprowadza w świat wyobraźni i bajki, ale też daje poczucie bezpieczeństwa, uczy odpowiedzialności, poczucia humoru i dobrej zabawy! We wtorek 24 lutego z okazji obchodzonego w naszej szkole Święta Pluszowego Misia, radny pan Tomasz Bylok przeczytał uczniom fragment książki Ewy Karwan-Jastrzębskiej zatytułowanej „Miś Fantazy poznaje tajemnicę kryształu”. 25 marca pani Dyrektor Grażyna Babińska wprowadziła nas w klimat zbliżających się Świąt Wielkanocnych, czytając uczniom pełne humoru opowiadanie Renaty Piątkowskiej pt. „Gdyby jajko mogło mówić”. W kwietniu na specjalne zaproszenie odwiedził naszą placówkę nowo wybrany Wójt Gminy Hażlach pan Grzegorz Sikorski. Pan Wójt przeczytał uczniom książkę „Jego Wysokość Longin” autorstwa Marcina Prokopa, w której doszukał się nawet podobieństwa do głównego bohatera :)

WARSZTATY DLA KLAS IV-VI „CO TO JEST HOLOCAUST?”
19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (1943 r.) obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom ludzkości. Z tej okazji w poniedziałek 20 kwietnia uczniów klas IV – VI odwiedziła pani Barbara Bałon – prezes Fundacji Brama Nadziei –Petah Tikva w Ustroniu. Tematem spotkania była prawdziwa historia dziewczynki Hany Brady i jej brata Georga, którym przyszło żyć w czasach wojennej zawieruchy. Pani Barbara wyjaśniła dzieciom pojęcie Holokaustu oraz zwróciła ich uwagę na konsekwencje jakie niosą ze sobą dyskryminacja, brak tolerancji i pogarda względem drugiego człowieka. Na koniec rozdała każdemu uczniowi krótki utwór autorstwa pewnej dziewczynki, która po straceniu wzroku odkryła w sobie talent do pisania wierszy. Celem warsztatów było propagowanie szacunku, tolerancji, uczciwości, odpowiedzialności i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, gdyż właśnie takie cechy charakteru pozwalają nam budować pokój w naszym najbliższym otoczeniu, a tym samym na świecie.
