• BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

• Jak zachować bezpieczeństwo danych podczas lekcji online

aby chronić swoje dane20 zasad bezpieczeństwa

Na bieżąco aktualizuj systemy operacyjne.

2.     ! Systematycznie aktualizuj programy antywirusowe, antymalware i antyspyware.

3.      ! Regularnie skanuj stacje robocze programami antywirusowymi, antymalware i antyspyware.

4.      ! Pobieraj oprogramowanie wyłącznie ze stron producentów.

5.      ! Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł dostarczanych poprzez korespondencję elektroniczną.

6.     ! Nie zapamiętuj haseł w aplikacjach webowych.

7.     ! Nie zapisuj haseł na kartkach.

8.     ! Nie używaj tych samych haseł w różnych systemach informatycznych.

9.     ! Zabezpieczaj serwery plików czy inne zasoby sieciowe.

10  ! Zabezpieczaj sieci bezprzewodowe – Access Point.

11  ! Dostosuj złożoność haseł odpowiednio do zagrożeń.

12  ! Unikaj wchodzenia na nieznane czy przypadkowe strony internetowe.

13  ! Nie loguj się do systemów informatycznych w przypadkowych miejscach z niezaufanych urządzeń lub publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.

14  ! Wykonuj regularne kopie zapasowe.

15  ! Korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania do szyfrowania e-maili lub nośników danych.

16  ! Szyfruj dane przesyłane pocztą elektroniczną.

17  ! Szyfruj dyski twarde w komputerach przenośnych.

18  ! Przy pracy zdalnej korzystaj z szyfrowanego połączenia VPN.

19  ! Odchodząc od komputera, blokuj stację komputerową.

20 ! Nie umieszczaj w komputerze przypadkowo znalezionych nośników USB. Może znajdować się na nich złośliwe oprogramowanie

Źródło: www.uodo.gov.pl