80. ROCZNICA WYBUCHU PWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
Nienawiść jest łatwa.
Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.
Marek Edelman
19 kwietnia, społeczność Szkoły Podstawowej w Zamarskach włączyła się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz wzięła udział w akcji Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Z tej okazji uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w zajęciach dotyczących największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Korzystając z materiałów edukacyjnych udostępnionych na stronie Muzeum Żydów Polskich POLIN, młodzież obejrzała m.in. animację pt. "Zdążyć przed Panem Bogiem" na motywach książki Hanny Krall, gdzie przybliżone zostały losy Marka Edelmana - gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB i ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Czwartoklasiści i piątoklasiści wzięli udział w zajęciach historyczno - lierackich na podstawie opowiadania Katarzyny Ryrych pt. “Takich dwóch jak nas trzech". Poznali tym samym historię przyjaźni trzech chłopców oraz wartość, jaką niesie pamięć. Z okazji zbliżającej się rocznicy chętni uczniowie przygotowali papierowe żonkile, które wczoraj przypięliśmy do naszych ubrań, aby dać świadectwo pamięci o tych trudnych wydarzeniach naszej historii.
Dlaczego żonkile?
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku - 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Często były to właśnie żonkile.
Dziś coraz trudniej młodemu pokoleniu zrozumieć czasy wojny, Holokaustu, cierpienia i śmierci, dlatego naszym szczególnym zadaniem jest pamiętać i tę pamięć przekazywać dalej...