“DZIEŃ DOBRY STOLICO!” - dwudniowa wycieczka edukacyjna do Warszawy, 13-14 lutego 2025 r.
14 lutego uczniowie klas 7-8 wrócili z wycieczki do stolicy Polski. Opiekę nad młodzieżą sprawowali: p. Magdalena Kotońska, p. Judyta Kwiczala oraz p. Krzysztof Żebrok.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającego jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Trasa zwiedzania rozpoczęła się w Centrum dla Zwiedzających i obejmowała przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana była wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Następnie udaliśmy się do Sali Posiedzeń Sejmu na prelekcję dotyczącą historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Pani przewodnik przedstawiła poszczególne miejsca przeznaczone dla parlamentarzystów i senatorów oraz opowiedziała wiele ciekawostek dotyczących codziennej pracy w Sejmie. Po zjedzeniu obiadokolacji udaliśmy się na nocleg do hostelu umiejscowionego w samym sercu Śródmieścia, niedaleko Pałacu Kultury i Nauki.
Drugiego dnia, tuż po śniadaniu, spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem, panem Wojciechem Bilińskim, który zabrał nas na trzygodzinny spacer po warszawskim Starym Mieście wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poznanie stolicy zaczęliśmy od pogadanki pod kolumną Zygmunta, a skończyliśmy interesującym miniwykładem pod Pałacem Prezydenckim. Po drodze odwiedziliśmy również Zamek Królewski, gdzie obejrzeliśmy multimedialną wystawę, poznając burzliwe dzieje obiektu. Dzięki archiwalnym materiałom i nowoczesnej technologii poznaliśmy fascynującą historię zamku od średniowiecza, przez dramatyczne zniszczenia podczas II wojny światowej, aż po jego odbudowę. Ostatnim punktem naszego wyjazdu była wizyta na Stadionie Narodowym - miejscu wielu wydarzeń sportowych, rozrywkowych i kulturowych. Pan Wojciech był naszym przewodnikiem również po trasie "Piłkarskie emocje", która prowadziła przez najbardziej historyczne miejsca areny. Zobaczyliśmy m.in. strefę zawodniczą i szatnię reprezentacji Polski. Poznaliśmy także zakulisowe ciekawostki związane z przygotowaniami do meczów Biało-Czerwonych na PGE Narodowym. Weszliśmy również na taras widokowy, aby podziwiać stadion z samej góry. Zobaczyliśmy też trybunę dolną, pomieszczenia odnowy biologicznej i płytę boiska.
Warszawa na wszystkich zrobiła niemałe wrażenie. Wycieczka była BARDZO udana!
Pomimo zimowej aury, udało nam się zobaczyć wiele interesujących miejsc i wziąć udział w żywych lekcjach: historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Organizatorką wyjazdu była pani Magdalena Kotońska.