CZYTAM Z KLASĄ
Zakończyliśmy w kl.2 międzynarodowy projekt CZYTAM Z KLASĄ: LEKTURKI SPOD CHMURKI. Opracowaliśmy zasady bezpiecznych zachowań w życiu codziennym i podczas nadchodzących wakacji. Uczniowie własnoręcznie wykonali Księgi bezpieczeństwa.
CZYTAM Z KLASĄ
Zakończyliśmy w kl.2 międzynarodowy projekt CZYTAM Z KLASĄ: LEKTURKI SPOD CHMURKI. Opracowaliśmy zasady bezpiecznych zachowań w życiu codziennym i podczas nadchodzących wakacji. Uczniowie własnoręcznie wykonali Księgi bezpieczeństwa.
KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
24 kwietnia 10 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie językowym Top Reader. Przed konkursem wraz z nauczycielkami języka angielskiego uczniowie zapoznawali się z ciekawostkami o Wielkiej Brytanii. Najlepszy wynik w szkole uzyskała uczennica klasy 3 - Aleksandra Dębinny - otrzymując tym samym tytuł Mistrza Top Reader Wyróżnienie uzyskała uczennica klasy 4 - Anna Golasowska. Gratulujemy i życzymy dalszych językowych sukcesów!
PIĘKNE HOBBY EMILKI KRUPY Z TRZECIEJ KLASY
Emilka systematycznie uczęszcza do szkoły tańca do Studia Relevé od 2018 roku. Studio Tańca RELEVÉ powstało z inicjatywy pani Oli Jurczak – tancerki, choreografki i promotorki tańca artystycznego na śląsku. Do grupy Perełki należy od 2019 roku.
Bierze udział w licznych konkursach i zdobywa coraz więcej nagród!
Ostatnio - 7 maja 2023r. "Perełki"- (grupa Emilki) wzięły udział w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego Formacji Tanecznych w ramach Tanecznego Festiwalu Asów w Sosnowcu, gdzie zajęły 3 miejsce w kategorii formacje do 11 lat. Zaprezentowały układ jazzowy pt. "Hollywood Wizz" Pani Soni Baron.
13 maja 2023 uczestniczyły w IX edycji konkursu choreograficznego Strefa Tańca w Bielsku- Białej, w którym również zajeły 3 miejsce w kategorii zespół do 12 lat. Zaprezentowały taniec współczesny w choreografii pt. "Drzewo" Pani Oli Jurczak.
Brały również udział w VIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Inspiracje 2023 w Czerwionce - Leszczynach, na którym zostały nagrodzone wyróżnieniem I stopnia w kategorii Art Dance 12- 15 lat.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!!!
ZAJĘCIA NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Nauczyciele świetlicy prowadzą zajęcia zgodnie z programem pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Poprzez dobór odpowiednich form pracy i metod aktywizujących rozwijamy zdolności do twórczego wysiłku. Uczniowie na świetlicy szkolnej mają czas na swobodne zabawy zgodnie z zainteresowaniami, korzystają z gier. Wśród wielu form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia plastyczno-techniczne. Prace uczniów są eksponowane na gazetkach dekorujących salę.
W ciągu całego roku szkolnego nauczyciele pracujący na świetlicy pomagają w odrabianiu zadań domowych. Świetlica szkolna jest miejscem, w którym dzieci mogą miło, przyjemnie, pożytecznie i bezpiecznie spędzić czas.
.
OGÓLNOPOLSKI TEST KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTÓW
Uczniowie klasy III sprawdzali swoją wiedzę. Przystąpili do Ogólnopolskiego testu kompetencji trzecioklasistów GWO, w ramach projektu "Lepsza Szkoła". 10 maja pisali sprawdzian z Edukacji polonistyczo-społeczno-przyrodniczej, który obejmował 14 zadań do wykonania w ciągu 60 minut. Natomiast 11 maja uczniowie sprawdzali swoje umiejętności matematyczne - było aż 20 rozmaitych zadań do wykonania, również w 60 minut. Czekamy na wyniki, aby porównać się z innymi szkołami w Polsce...
MISTRZ ORTOGRAFII KLASY TRZECIEJ
Klasa III systematycznie pracowała nad umiejętnością poprawnego zapisu ortograficznego! Od września, w każdy czwartek odbywały się pisania z pamięci lub ze słuchu. Utrwalano reguły! Odbył się KONKURS ORTOGRAFICZNY. Wspaniale sobie poradzili z trudnym tekstem: Emilka Krupa, Kinga Kałuża, Daniel Mizia, Ola Dębinny, Igor Recmanik. Po dogrywce wyłoniono zwycięzców. Tytuł Mistrza Ortografii Klasy Trzeciej zdobył Igor Recmanik, Wicemistrzyni to Ola Dębinny. Brawo!!!
NAUKA METODĄ PROJEKTÓW
Uczniowie klasy 2 po raz pierwszy pracowali metodą projektów. Każdy pięknie opracował i zaprezentował bogactwa naturalne naszej planety. Była nauka i zabawa.
AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Dnia 4 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowały uczennice klasy szóstej i ósmej, które wraz z panią Sonią Pichą - Cielepą przygotowały recytację wierszy. Następnie klasa czwarta wraz z panią Krystyną Penkalą odśpiewała piosenkę. Na zakończenie pani Sonia przedstawiła krótką prezentację dotyczącą historii Konstytucji 3 Maja. Uczniowie wspaniale uczcili to ważne historycznie święto.
WYCIECZKA KLASOWA DO ZAKOPANEGO
“Skądkolwiek wieje wiatr,
Niech zawsze ma zapach Tatr’’.
- Jan Sztaudynger
27 kwietnia uczniowie klas 6-7 pod opieką nauczycieli: p. Anny Wójtowicz, p. Magdaleny Kotońskiej i p. Krzysztofa Żebroka udali się na długo wyczekiwaną dwudniową wycieczkę do Zakopanego. Wczesnym rankiem poznaliśmy naszego przewodnika, pana Marka, który potrafił zaciekawić młodzież oraz przekazać swoją ogromną wiedzę. Wspaniale opowiadał o Tatrach i bezpiecznych wycieczkach w góry, za co bardzo dziękujemy! Pierwszego dnia spacerowaliśmy po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego malowniczą trasą wiodącą na Rusinową Polanę. Po drodze zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach oraz symboliczny cmentarz będący miejscem pamięci ludzi gór. Wstąpiliśmy również do kaplicy Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce i weszliśmy na teren cmentarza na Pęksowym Brzyzku - jednego z najsłynniejszych cmentarzy, gdzie pochowano ludzi zasłużonych i sławnych. Tu m.in. znajduje się grób Kornela Makuszyńskiego oraz wielu polskich ratowników TOPR. Zobaczyliśmy również Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Tego dnia podczas intensywnej objazdówki po Zakopanem zobaczyliśmy też centralę TOPR-u, Centralny Ośrodek Sportu, gdzie trenuje kadra narodowa oraz obie skocznie. Po zakwaterowaniu się w Pensjonacie “Halina”, z którego roztaczał się cudowny widok na Giewont, zjedliśmy obiadokolację i spędziliśmy wspólnie czas na wyśmienitej zabawie podczas wieczoru gawędziarskiego z pokazem strojów i tańca góralskiego. Prawdziwą gratką dla nas było obejrzenie inscenizacji góralskiego wesela, w którym nasi uczniowie brali bezpośredni udział. Drugiego dnia, tuż po obfitym śniadaniu, udaliśmy się do wsi Ząb – najwyżej położonej miejscowości w Polsce, skąd spacerem ruszyliśmy na Gubałówkę. Niezapomniane widoki i sielska atmosfera wprawiły wszystkich w doskonały nastrój. Po południu zwiedziliśmy także Muzeum Tatrzańskie - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem, gdzie podziwialiśmy okazy tamtejszej fauny i flory. Na koniec zawędrowaliśmy pod Wielką Krokiew - miejsce bliskie kibicom skoków narciarskich. Przed odjazdem spacerowaliśmy po słynnych zakopiańskich Krupówkach i w tłumie turystów kupowaliśmy ostatnie pamiątki - obowiązkowo oscypki. Wróciliśmy oczarowani zapierającymi dech w piersiach widokami Tatr, naładowani góralską, pozytywną energią i ciekawsi świata.
KONKURS Z PRZYRODY
7.04.2023 r. w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs z przyrody. Gościliśmy uczniów z SP 6 CIESZYN. Cele konkursu to rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i wspieranie uzdolnień uczniów oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
Uczestników zmagań przyrodniczych przywitała Pani Dyrektor życząc wszystkim sukcesów.
Uczniowie mieli do rozwiązania test. Poradzili sobie świetnie. Po pracy, dla relaksu, obejrzeli prezentacje o magnoliach, którą przygotowali gospodarze.
Rada Rodziców zadbała o smaczny poczęstunek.
Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i super nagrody oraz podziękowała za przyrodnicze zaangażowanie.
WYJAZD DO TEATRU
,,Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny,
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze".
Uczniowie kl. VII-VIII udali się dziś do Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie na spektakl pt. ,,Balladyna" - sztukę inspirowaną dramatem Juliusza Słowackiego o tym samym tytule. Przedstawienie trwało prawie dwie godziny, ale wszyscy z dużym zainteresowaniem patrzyli na okrutne poczynania głównej bohaterki, która z chłopskiej chaty trafiła do pałacu, aby sięgnąć po królewską koronę. Młodzież uczestnicząca w tym wydarzeniu nie tylko wartościowo spędziła czas, ale mogła też porównać treść dramatu z przekazem scenicznym. Wielu młodych widzów uzupełniło dziś wiadomości dotyczące tej opowieści o żądzy władzy z myślą o zbliżającym się wielkimi krokami majowym egzaminie ósmoklasisty. Na koniec wysłuchaliśmy rozmowy z reżyserem widowiska, panem Bogdanem Kokotkiem oraz aktorami odgrywającymi główne role w spektaklu.
Taki teatralny wtorek to my LUBIMY!
POLA NADZIEI 2023
Pola Nadziei są programem stworzonym przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Nasza szkoła po raz kolejny jesienią przystąpiła do akcji Pól Nadziei. Doczekaliśmy się, że żonkile pięknie zakwitły. Obecna klasa ósma od klasy czwartej sadziła żonkile, tworząc szkolne Pole Nadziei. Żonkile to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów.bSą symbolem nadchodzącej wiosny.
Akcja "POLA NADZIEI" ma na celu propagowanie idei opieki hospicyjnej.
PREZENT OD RADY RODZICÓW
Uczniowie i wychowawcy klas I i II serdecznie dziękują za zakup nowych rolet do sal! Rolety zostały zakupione z funduszy Rady Rodziców.
FINALISTKA KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO!
Uczennica klasy VI, Julia Samol, została finalistką konkursu z języka polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wielkie gratulacje dla naszej zdolnej szóstoklasistki! Jesteśmy z Ciebie bardzo DUMNI!
Do kolejnych etapów zmagań konkursowych Julkę przygotowywała Pani Magdalena Kotońska.
DNI OTWARTE W ZS IM. W. SZYBIŃSKIEGO
W miniony piątek uczniowie klasy ósmej pod opieką wychowawczyni, Pani Alicji Łukasiak, wybrali się do Cieszyna na Dni Otwarte w Zespole Szkół im. Władysława Szybińskiego. Na miejscu młodzi ludzie zostali zapoznani z ofertą placówki oraz zwiedzili pracownie, strzelnicę, zaplecze sportowe, sklepik i bibliotekę. Ósmoklasiści uczestniczyli w prezentacjach przygotowanych przez nauczycieli i młodzież Szybina w towarzystwie naszych absolwentów w mundurach - Oliwiera i Wiktora, którzy na co dzień uczęszczają do klasy wojskowej.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
Czytać należy zawsze i wszędzie, z okazją i bez, ale jeżeli ktoś takowej potrzebuje, to dziś - 23 kwietnia - jest ta najlepsza z najlepszych! Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Chwytajcie zatem za książki i dajcie się przyłapać, a następnie weźcie udział w organizowanym z tej okazji konkursie Bądźcie twórczy, kreatywni a przede wszystkim zaczytani!!!
AKCJA DLA UCZNIÓW KLAS I-III
"BAJECZNI ADWOKACI"
Naczelna Rada Adwokacka wyszła z inicjatywą zaprezentowania zawodu adwokata oraz pojęcia prawa.
Pani adwokat Katarzyna Sulecka odwiedziła dziś klasy I-III i przybliżyła zawód adwokata, pokazała togę i ciekawe książki prawnicze. Przeczytała bajkę połączoną z prezentacją "Leśnie sprawy Misia Adwokata”. Odbyła się ciekawa rozmowa na temat tego trudnego, ważnego zawodu. Zainteresowani uczniowie zadawali pytania. Również Pani adwokat sprawdzała uwagę uczniów, wiedzę, którą zdobyli podczas dzisiejszej lekcji. Bardzo dziękujemy!
Zapraszamy ponownie!
80. ROCZNICA WYBUCHU PWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
Nienawiść jest łatwa.
Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.
Marek Edelman
19 kwietnia, społeczność Szkoły Podstawowej w Zamarskach włączyła się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz wzięła udział w akcji Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Z tej okazji uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w zajęciach dotyczących największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Korzystając z materiałów edukacyjnych udostępnionych na stronie Muzeum Żydów Polskich POLIN, młodzież obejrzała m.in. animację pt. "Zdążyć przed Panem Bogiem" na motywach książki Hanny Krall, gdzie przybliżone zostały losy Marka Edelmana - gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB i ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Czwartoklasiści i piątoklasiści wzięli udział w zajęciach historyczno - lierackich na podstawie opowiadania Katarzyny Ryrych pt. “Takich dwóch jak nas trzech". Poznali tym samym historię przyjaźni trzech chłopców oraz wartość, jaką niesie pamięć. Z okazji zbliżającej się rocznicy chętni uczniowie przygotowali papierowe żonkile, które wczoraj przypięliśmy do naszych ubrań, aby dać świadectwo pamięci o tych trudnych wydarzeniach naszej historii.
Dlaczego żonkile?
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku - 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Często były to właśnie żonkile.
Dziś coraz trudniej młodemu pokoleniu zrozumieć czasy wojny, Holokaustu, cierpienia i śmierci, dlatego naszym szczególnym zadaniem jest pamiętać i tę pamięć przekazywać dalej...
LEKTURKI SPOD CHMURKI
Realizujemy kolejny etap międzynarodowego projektu czytelniczego CZYTAM Z KLASĄ: LEKTURKI SPOD CHMURKI. Podróżujemy z Biurem Detektywistycznym Lassego i Mai TAJEMNICA BIBLIOTEKI. W tej częsci projektu uczniowie samodzielnie zaprojektowali i wykonali zakładki do książek. Były one inne niż te, które wszyscy znamy.
KIERMASZ BIBLIOTECZNY
Młodzi, kreatywni, przedsiębiorczy a do tego chętni do pomocy, poznawania nowych technik i zawsze uśmiechnięci!!! To właśnie dzięki takim uczniom możliwa była organizacja wiosennego kiermaszu bibliotecznego, gdzie oprócz świątecznych i wiosennych ozdób oraz książkowych utensyliów, można było zakupić przepyszne domowe ciasta. Każdy znalazł coś dla siebie i odchodził od stoiska z uśmiechem na twarzy i trofeum w ręce... Dziękujemy za udział!!!!
Powered by aSc EduPage