NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
„Bez względu na to, ile masz zajęć, Drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”.
Jim Trelease
Drodzy Rodzice,
dzięki możliwości udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0., nasza biblioteka szkolna nabyła wiele interesujących pozycji, dzięki którym czytanie może stać się jeszcze atrakcyjniejsze. Mnogość i różnorodność tytułów sprawa, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dlaczego to takie ważne?
Zatrważająca liczba młodych ludzi wybiera częściej oglądanie telewizji i korzystanie z internetu niż czytanie. Tylko niewielu sięga z własnej woli po książkę, co z czasem przekłada się na wynik, że 63% dorosłych Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Powszechnie wiadomo, że kluczem do wiedzy, osobistego rozwoju i pobudzania kreatywnego myślenia jest czytanie. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie takiej motywacji, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, a książka zaspokajała pragnienia i potrzeby młodego człowieka, zarówno emocjonalne, jak i intelektualne.
Niepokojącym zjawiskiem jest, że nawyk czytania książek zanika razem z coraz większym rozwojem technologii. Większość z nas jest tak pochłonięta urządzeniami mobilnymi, że nie znajduje czasu na książkę. Wielu z nas woli obejrzeć film na jej podstawie niż przeczytać samą powieść. Pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, jednak nabywamy ją w ciągu całego życia. O pozytywnych efektach czytelnictwa wiedzą wszyscy, ale pozwolimy sobie niektóre z nich przypomnieć:
- czytanie książek pomaga w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, motywów działania, otwiera oczy na świat i drugiego człowieka,
- literatura wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny,
- książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do przemyśleń,
- czytanie poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli,
- kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli,
- poprawia płynność wysławiania się oraz umiejętność pisania prac stylistycznych,
- rozwija wyobraźnię, pobudza naszą fantazję,
- poprawia pamięć, łatwość kojarzenia faktów, zwiększa zdolności koncentracji,
- uczy samodzielnego zdobywania wiedzy,
- doskonalona jest mowa, wzrasta zasób słów i pojęć,
- odpowiednio dobrane utwory ukazują piękno polskiej mowy,
- czytając, zapamiętujemy zasady ortograficzne.,
- książki wychowują i rozwijają pasje, działają terapeutycznie,
- czytanie poprawia rozumienie rzeczywistości,
- poprzez czytanie poznajemy doświadczenia innych ludzi,
- czytanie pobudza naszą kreatywność, odpręża, uspokaja i relaksuje, uczy empatii i wrażliwości.
Czytajmy! Pokazujmy dzieciom, co jest ważne! Dajmy swoim zachowaniem przykład!
Bibliotekarz i Poloniści