UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
Nadeszły dłuuugo oczekiwane WAKACJE!!! 22 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zamarskach uroczyście pożegnali rok szkolny 2017/2018. W sali gimnastycznej zebrani Goście i Nauczyciele obejrzeli program artystyczny, który wykonali uczniowie z klas: I, III, IV oraz VII. Pierwszoklasiści zaśpiewali dwie piosenki o tematyce wakacyjnej – „Lato z komarem” i „Leśne tajemnice”, uczniowie z klasy czwartej przygotowali występ kabaretowy pt. „Ma się te dziecka, tylko Mundialu żal”, a uczennice z klasy pierwszej, trzeciej i szóstej zaprezentowały układ taneczny z kategorii dancehall’u. Na koniec siódmoklasiści przedstawili uczniowską scenkę, a następnie wykazali się wokalnie. Po rozdaniu świadectw i wręczeniu licznych nagród książkowych, dzieci udały się do klas na ostatnie przedwakacyjne spotkanie ze swoimi wychowawcami. Uczniowie nie kryli zadowolenia i chętnie opowiadali o swoich wakacyjnych planach. Grono pedagogiczne życzy wszystkim uczniom wspaniałych, słonecznych i - co najważniejsze - bezpiecznych wakacji!
:) Do zobaczenia 3 września!
:D
BRAWO, JULKA!
17 czerwca w Sosnowcu odbył się Międzynarodowy Turniej Judo dla Dzieci i Młodzieży. W turnieju tym wzięło udział blisko 300 zawodników z Polski i zagranicy. Nasza uczennica – Julia Anthony z klasy pierwszej zdobyła złoty medal w swojej kategorii wagowej! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni i życzymy dalszych sukcesów!
EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
W celu uzyskania karty rowerowej czwartoklasiści przystąpili do egzaminu teoretycznego a następnie zdawali egzamin praktyczny. Zadaniem uczniów było: przygotowanie roweru do jazdy, manewr skrętu w lewo na drodze jednokierunkowej i dwukierunkowej, slalom. Wszystkim towarzyszyły emocje i trema. Dokument uprawniający do jazdy jednośladem otrzymali 22 czerwca.
DZIEŃ GRECJI
Kontynuując całoroczny projekt, klasa VI, 21 czerwca, przedstawiła jeden z krajów europejskich – Grecję. Zaprezentowano zabytki, kulturę i kuchnię grecką. Nauczono podstawowych zwrotów w języku greckim. Na koniec szóstoklasiści zatańczyli „Zorbę”. Po tym dniu wszyscy mamy chęć odwiedzenia tego kraju. Dziękujemy!
KLASA I NA WYCIECZCE W PSZCZYNIE
12 czerwca klasa I z wychowawczynią, panią Iloną Kohut – Heller i panią Jadwigą Matuszek wybrała się na wycieczkę do Pszczyny. Sporą część czasu przeznaczono na zwiedzanie połączone z edukacją w „Pokazowej Zagrodzie Żubrów”, gdzie obejrzano film 3D o początkach i ciekawostkach tych największych ssaków lądowych Europy. Spacer po zagrodzie z panią przewodnik pozwolił na głębsze poznanie i obserwację również innych zwierząt, między innymi: muflonów, danieli, saren, pawi. Innym całkowicie punktem wycieczki było przeniesienie się w świat księżniczek i książąt. Zwiedzano Muzeum Zamkowe. Ogromne obrazy olejne, sztukateria w komnatach, żyrandole, łoża z baldachimami, rzeźbione kominki i meble, czy trofea myśliwskie wywarły na uczniach niesamowite wrażenie! Takie wrażenie, że konieczna była przerwa na sporą dawkę lodów i kolorowych oranżad na pszczyńskim rynku. Nie obyło się bez zdjęcia z Księżną Daisy na specjalnej ławeczce oraz jakże ważnego punktu: zakupu pamiątek! Wycieczka zakończyła się spokojnym spacerem po pięknym parku zamkowym. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do Zamarsk…
UMIEMY PODZIĘKOWAĆ 😀❤️
Uczniowie klasy trzeciej byli dziś małymi ogrodnikami, gdyż pielili rabatki kwiatowe w parku naszej wsi. Niektórzy po raz pierwszy mieli taką okazję. Chcieli w ten sposób podziękować tym mieszkańcom naszej wsi , którzy wsparli nas finansowo podczas wyjazdu na Zieloną SZkołę do Kołobrzegu. Jeszcze raz dziękujemy ❤️😀.
NASZA ZIELONA SZKOŁA - Z ZAMARSK DO KOŁOBRZEGU
Uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w wielkiej wyprawie. Był to wyjazd na Zieloną Szkołę, nad morze a jednocześnie wielki sprawdzian samodzielności. PORADZILI SOBIE DOSKONALE.
Poniżej sprawozdania uczniów, które pisali samodzielnie.
MAMY LAUREATA
Oto Bartek Kohut, uczeń klasy 3 naszej szkoły, został laureatem Powiatowego Konkursu Plastycznego POLA NADZIEI. Namalował pracę na zajęciach kółka artystycznego.
Brawo Bartku! Gratulacje!😀
SPOTKANIA AUTORSKIE
Za nami aktywny udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Czytania nad Olzą. 5, 6 i 8 czerwca pojechaliśmy do Biblioteki Miejskiej w Cieszynie na spotkania autorskie ze znakomitymi pisarzami dla dzieci. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z Pawłem Beręsewiczem, Zuzanną Orlińską oraz Rafałem Witkiem. Spotkania z wymienionymi literatami z pewnością przyczynią się do wzrostu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Cieszymy się, że po raz kolejny nasi uczniowie mogli spotkać autorów książek, które posiadamy w zbiorach Zamarskiej biblioteki szkolnej, w naszych domach i których fragmenty zamieszczone są w podręcznikach do języka polskiego. Podczas każdego ze spotkań był czas na zadawanie bezpośrednich pytań gościom Festiwalu, wspólne zdjęcie, autografy i zakup książek. Na twarzach wielu dzieci widać było prawdziwe zaciekawienie i fascynację. Do Zamarsk wróciliśmy zadowoleni i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania autorskie w cieszyńskiej Bibliotece!
WYCIECZKA PO CIESZYŃSKICH ZABYTKACH
8 czerwca klasy I i II z wychowawcami wybrały się do Cieszyna, aby przypomnieć sobie najstarsze budowle tego miasta. Podczas zwiedzania Wzgórza Zamkowego, uczniowie weszli na Wieżę Piastowską z XIV wieku, z której podziwiali panoramę nie tylko zabytków, ale i szczytów gór polskich i czeskich. Wrażenie wywarła na wszystkich Rotunda Św. Mikołaja z XI/XII wieku, której wizerunek widnieje na banknocie dwudziestozłotowym. Spacerowano Cieszyńską Wenecją. Uczniowie odczytali legendę założenia miasta Cieszyna przy Studni Trzech Braci.
Oczywiście nie zabrakło czasu na odpoczynek w cieszyńskiej kawiarni!
Ważnym punktem wycieczki było zwiedzenie Biblioteki Miejskiej i spotkanie z pisarzem Rafałem Witkiem, autorem naszej lektury „Pierwszaki z kosmosu”.
Nie zapomniano o cieszyńskim rynku i fontannie Floriana. Spacer po parku Regera zakończył naszą wycieczkę w ten bardzo upalny dzień.
GMINNY KONKURS CZYTELNICZY
30 maja w naszej szkole już po raz trzeci odbył się Gminny Konkurs Czytelniczy, który został objęty patronatem honorowym Wójta Gminy Hażlach, pana Grzegorza Sikorskiego. Przedmiotem zmagań uczniów z klas II - III była znana i lubiana powieść Andrzeja Maleszki pt. "Magiczne drzewo. Olbrzym"
:) W przerwie, podczas której jury sprawdzało prace konkursowe, dzieci brały udział w warsztatach plastycznych przygotowanych przez nauczycielkę plastyki, panią Agnieszkę Kuszewską - Wrońską. W trakcie zajęć artystycznych powstało przepiękne, kolorowe magiczne drzewo! Serdecznie gratulujemy uczniom ze Szkoły Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu, którzy zajęli pierwsze trzy lokaty! BRAWO!
I miejsce: Maksymilian Mróz (kl. III)
II miejsce: Krzysztof Fojcik (kl. III)
III miejsce: Barbara Kolondra (kl. II)
Walka była bardzo wyrównana, a poziom wiedzy uczestników wprost imponujący!
:) Gratulujemy zwycięzcom oraz ich opiekunom!
;)Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy, kołaczyki oraz soczki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. Z kolei na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Konkurs przygotowała nauczycielka języka polskiego, pani Magdalena Kotońska.
DZIEŃ MAMY
"...Za Twe czułe serce, za mądre nakazy w dniu Twojego święta DZIĘKUJĘ sto razy!" 
We wtorek, 29 maja, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Mamy. Z tej okazji uczniowie nie tylko śpiewali radosne piosenki, tańczyli i recytowali, ale również zabrali swoje Mamusie w niezwykłą podróż. Zaprezentowano takie kraje jak: Austrię, Japonię, Francję, Hiszpanię oraz Irlandię
:) Po części artystyczne dzieci zaprosiły do swoich klas najbliższe i najważniejsze osoby w swoim życiu, czyli swoje mamy, gdzie czekał słodki poczęstunek...
:)
WYCIECZKA SZKOLNA
W dniach 24.05 i 25.05.2018 r. uczniowie z klas 4-7 wraz z opiekunami: p. Iwoną Cieślik, p. Judytą Kwiczalą, p. Elżbietą Kwiczalą, p. Magdaleną Kotońską oraz p. Krzysztofem Żebrokiem pojechali na długo oczekiwaną wycieczkę szkolną „Piastowskim szlakiem – Gniezno, Poznań i Biskupin”. Po przyjeździe do Gniezna udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie uczestniczyliśmy w niezwykłej podróży w czasie i przestrzeni, poznaliśmy historię i kulturę Polski Piastów oraz obejrzeliśmy spektakl audiowizualny o początkach państwa polskiego. Następnie obejrzeliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie i zwiedziliśmy katedrę gnieźnieńską oraz Wzgórze Lecha, będące najstarszą częścią Gniezna. Po południu pojechaliśmy do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. W tej częściowo zrekonstruowanej osadzie obronnej sprzed 2700 lat mieliśmy okazję odwiedzić kamieniarza i garncarza, zwiedzić osiedle obronne z odcinkami wałów obronnych, domostwami, ulicami, falochronem oraz bramą wjazdową Dzieci zrozumiały, że dawne życie było zupełnie odmienne od obecnej rzeczywistości i wcale niełatwe. Wszystkim bardzo podobał się rezerwat archeologiczny w Biskupinie, który dziś stanowi pomnik historii Polski. Wieczorem zakwaterowaliśmy się we wspaniale położonym ośrodku wypoczynkowym, gdzie mile spędziliśmy czas integrując się, bawiąc się przy ognisku, grając w piłkę na boisku czy odpoczywając na plaży nad Jeziorem Oćwieckim. Było wspaniale! Drugiego dnia pojechaliśmy do Ostrowa Lednickiego, domniemanego miejsca chrztu Polski. Przepłynęliśmy promem na wyspę i zwiedziliśmy ruiny palatium Mieszka I oraz baptysterium. Mogliśmy również zapoznać się ze starymi najciekawszymi budowlami z Wielkopolski przedstawionymi w formie wsi w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Ostatnim punktem naszego zwiedzania był przepiękny Poznań słynący z koziołków oraz Ostrów Tumski, czyli miejsce, gdzie zaczęło się państwo polskie. Udaliśmy się do katedry, w podziemiach której obejrzeliśmy historyczny spektakl audiowizualny, kryptę arcybiskupów i Złotą Kaplicę. Podczas całego pobytu dopisywała nam piękna, słoneczna pogoda! Uczniowie wzbogaceni o sporą dawkę wiedzy na temat przeszłości, pełni wrażeń i - co najważniejsze - w świetnych humorach powrócili do Zamarsk. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę klasową... :-)
KONKURS RECYTATORSKI
22 maja w Szkole Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski ''Życie jest i wdzięczność nasza'' w hołdzie Polsce Niepodległej. Naszą placówkę godnie reprezentowali: Wiktoria Machej z klasy piątej oraz szóstoklasista - Michał Żukrowski. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie całego powiatu cieszyńskiego. Jesteśmy bardzo dumni z występu naszych młodych recytatorów, których do konkursu przygotowała pani Magdalena Kotońska...:)Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć w tym wyjątkowym konkursie, rozwijać recytatorskie, a także aktorskie uzdolnienia dzieci oraz rozwijać zainteresowania uczniów poezją o tematyce patriotycznej.
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA
18 maja odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Mistrz Tabliczki Mnożenia". W konkursie wzięło udział czterdziestu uczniów ze szkół gminy Hażlach (SP Hażlach, SP Kończyce Wielkice i SP Zamarski). Uczniowie zmierzyli się z klasyczną tabliczką mnożenia, dzieleniem z resztą, mnożeniem i dzieleniem liczb dwucyfrowych przez jednocyfrowe, działaniami łącznymi i z potęgowaniem. Klasa III miała za zadanie wykonać 120 działań, klasa IV - 160, klasy V i VI - po 200, a VII - 220 przykładów. Konkurs trwał 15 minut.
Wyniki konkursu:
kategoria klas III:
I miejsce - Wiktoria Cieślar (p. Urszula Parma)
II miejsce - Noemi Cendrowska (p. Urszula Parma)
kategoria klas IV:
I miejsce - Krystian Morawiec (p. Iwona Cieślik)
III miejsce - Marek Pisiut (p. Iwona Cieślik)
kategoria klas V:
I miejsce - Wiktoria Machej (p. Iwona Cieślik)
II miejsce - Dawid Zawada (p. Iwona Cieślik)
III miejsce - Piotr Boczoń (p. Iwona Cieslik)
kategoria klas VI:
I miejsce - Anna Kwiczala (p. Iwona Cieślik)
III miejsce - Julia Krzok (p. Iwona Cieślik)
kategoria klas VII:
I miejsce - Aleksandra Rucka (p. Iwona Cieślik)
II miejsce - Nina Karpeta (p. Iwona Cieślik)
Laureatom gratulujemy i życzymy sukcesów!
Konkurs przygotowała p. Iwona Cieślik.
MIĘDZYNARODOWY KONKURS "KANGUR MATEMATYCZNY"
Wyniki Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny" przedstawiają się następująco:
Aleksandra Rucka - kl. VII - wyróżnienie
Wiktoria Machej - kl. V - wyróżnienie
Krystian Morawiec - kl. IV - wyróżnienie
Marek Pisiut - kl. IV - wyróżnienie
Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniów do konkursu przygotowała p. Iwona Cieślik.
LISTY DO ZIEMI
Nasza szkoła odpowiedziała na zaproszenie Fundacji Ekologicznej "ARKA"i przystąpiła do akcji pisania LISTÓW DLA ZIEMI. Uczniowie w formie listów zachęcają ludzi do proekologicznych zachowań i działań na rzecz natury. Listy są pisane na specjalnym papierze wykonanym z makulatury. Jest to największa akcja edukacji ekologicznej w Polsce. Najwięcej listów napisali uczniowie klasy trzeciej pod kierunkiem pani Urszuli Parmy. Do pisania listów włączyli się też uczniowie klas starszych. Podsumowaniem szkolnej akcji było uroczyste wręczenie nagród dla Wiktorii Rabaszowskiej klasa 3, Wiktorii Machej i Pauliny Glajc - klasa 5 oraz Elleny Czogali - klasa 4. 20 maja wystartuje ogólnopolski konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi. Konkurs jest nieodłącznym elementem tej kampanii. Społeczność szkolna ma możliwość zapoznania się z treścią listów, które wystawione są na korytarzu szkolnym. Naszą szkołę będzie reprezentowała praca W. Rabaszowskiej.
Dziękujemy wszystkim za napisanie listów.
EDUKACJA FILMOWA
Po lekcjach też może być fajnie! :) Siódmoklasiści spędzili poniedziałkowy wieczór na edukacji filmowej. Wspólnie obejrzeli ekranizację jednej z największych polskich powieści historycznych - dzieła Henryka Sienkiewicza pt. "Quo vadis", które właśnie omawiają na lekcjach języka polskiego... :) Akcja powieści toczy się we Włoszech, dlatego w trakcie przerwy filmu dyskutowali, zajadając się niczym innym jak pyszną pizzą! :D Razem z nauczycielką języka polskiego, panią Magdą Kotońską, uczniowie śledzili losy Ligii i Winicjusza na tle narodzin chrześcijańskiego świata... Egzamin ósmoklasisty za rok! ;) 😉
KONKURS PLASTYCZNY
Cieszyńskie Hospicjum zorganizowało w ramach Ogólnopolskiej Kampanii "Pola Nadziei" konkurs plastyczny NADZIEJA MA KOLOR ZIELONY. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie w formie rysunku pokazać jak można pomóc chorej osobie. Jak można wspierać, pomagać, nieść radość i uśmiech oraz nadzieję. Naszą szkołę będą reprezentowały prace następujacych uczniów :
klasa 1 - Adrianna Pietrowska (p. Ilona Kohut - Heller)
klasa 2 - Tomasz Sabela (p. Grażyna Babińska)
klasa 3 - Bartosz Kohut (p. Urszula Parma)
Życzymy powodzenia!
UWAGA! UWAGA! BIBLIOTECZNY KONKURS FOTOGRAFICZNY!
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Okładki jakże żywe!”. Przedmiotem konkursu jest wykonanie autorskiej fotografii inspirowanej okładką wybranej przez ucznia książki. Wybrana okładka (czyli zdjęcie) musi przedstawiać Was, drodzy Uczniowie! Ważne, aby w załączniku wysłać również zdjęcie okładki książki, na której się wzorowaliście, która Was zainspirowała do działania! Książka ta może być również widoczna na Waszym zdjęciu. Autorem pracy ma być osoba „występująca” na okładce. Termin nadsyłania prac mija 8 czerwca. Zdjęcie konkursowe przesyłamy pocztą elektroniczną pod adres: kotonska.magdalena@gmail.com
Zachęcamy do wspólnej zabawy! Zdjęcia nadesłane na konkurs utworzą kolaż, który przyozdobi nasz szkolny korytarz!
Prezentowana przykładowa okładka pochodzi ze strony internetowej zyweokladki.blogspot.com
UROCZYSTA AKADEMIA
Dnia 2 maja 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na początku uroczystości wszyscy przybyli odśpiewali wspólnie hymn państwowy. Następnie Wiktoria Kwiczala oraz Szymon Ogrodzki z klasy siódmej przypomnieli kulisy historyczne tego wydarzenia oraz znaczenie konstytucji jako dokumentu państwowego. Uczennice klasy piątej i szóstej: Wiktoria Machej, Julia Krzok, Anna Kwiczala, Laura Branny oraz Estera Cendrowska recytowały wiersze poświęcone Konstytucji 3 Maja. Później uczennica klasy szóstej Anna Kwiczala zagrała utwór fortepianowy pt: „Piechota”. Na zakończenie akademii uczniowie klasy siódmej wykonali piosenkę zespołu Chłopcy z Placu Broni pt: „Kocham wolność.” Dziękujemy wszystkim przybyłym za uwagę i za godne zachowanie pełne patriotycznych nastrojów. Apel przygotowała pani Sonia Picha-Cielepa.